Srvice Desk PARS

اگر با یکی از مسائل زیر دست به گریبان هستید، پاسخ شما استفاده از خدمات میکروتیک است.

می‌خواهم دانلود یک نفر، سرعت اینترنت بقیه پرسنل را مختل نکند.

حتماً بارها برای شما پیش آمده که هنگام کار متوجه شده‌اید که سرعت اینترنت به شدت کم شده، و پس از کنکاش مشخص شده که یکی از پرسنل در حال دانلود فایل‌های حجیم می‌باشد. راهکار میکروتیک برای حل این مسئله، مدیریت پهنای باند (Bandwidth Management) و QoS می‌باشد. که به چند طریق قابل ارائه است؛ منجمله:

 • مشخص کردن حداکثر سرعت مجاز برای هر شخص در مجموعه؛ از این طریق میزان مصرف هر فرد کاملاً قابل رصد خواهد بود.
 • دسته‌بندی کاربران به چند بخش (مثلاً مدیران و معاونین، کارشناسان ارشد، کارشناسان، پرسنل اداری و …) و مشخص کردن حداکثر سرعت برای هر گروه؛
خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران
خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

از مهم‌ترین ویژگی‌های مدیریت پهنای باند توسط میکروتیک، اینست که می‌توان با تنظیم صحیح آن، بین باز کردن صفحات وب و دانلود تفاوت قائل شد. بدین ترتیب که کاربران برای باز کردن صفحات وب سرعت بالاتر، و برای دانلود سرعت پایین‌تر داشته باشند و از این طریق به بهبود کیفیت شبکه کمک شود؛ همچنین می‌توان با اولویت‌بندی بین کاربران مشخص نمود که چنانچه چند کاربر بصورت همزمان نیاز به دانلود داشته باشند، ترافیک مازاد به چه بخشی اختصاص پیدا کند.

 

 

می‌خواهم از چند خط اینترنت بصورت همزمان استفاده کنم

اتصال چند خط اینترنت برای رفع مشکل سرعت پایین اینترنت و مشکل قطعی خطوط مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این بخش از خدمات شبکه، بدون اینکه نیاز باشد کاربران تغییری در کامپیوتر خود انجام دهند قابل دستیابی است. به این خدمات، اصطلاحاً Load Balancing و مقابله با Failover گفته می‌شود.

اتصال همزمان چند خط اینترنت خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin Load balance failover mangle routing switching تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

این خدمات به چند طریق قابل ارائه است:

 • بخشی از کاربران شبکه به خط اینترنت اول و بخشی به اینترنت دوم متصل شوند؛
 • دو یا چند خط اینترنت برای دستیابی به سرعت‌های بالاتر با هم ادغام شوند؛ مثلاً ترکیب دو خط ۱۰Mbps و ۶Mbps برای دستیابی به یک خط ۱۶Mbps.
 • سناریوهای پیشرفته؛ مثلاً پرسنل بصورت عادی به یک خط متصل باشند، چنانچه حجم دانلود از حدی بالاتر رفت، به خط دیگر منتقل شوند و یا هر چیزی که مد نظر شماست.

لازم به ذکرست که چنانچه در یکی از خطوط قطعی اتفاق بیفتد روتر میکروتیک با تشخیص اتوماتیک قطعی، این امکان را دارد که ترافیک شبکه را به خط دیگر منتقل کند.

می‌خواهم شعب سازمان ما به یکدیگر متصل باشند.

بسیاری از شرکت‌ها دارای چند شعبه هستند که در محل‌هایی دور از یکدیگر واقع شده‌اند. دراین شرایط انتقال حتی یک فایل ساده بین شعب، به پروسه‌ای زمانبر مبدل خواهد شد. با استفاده از خدمات میکروتیک براحتی می‌توان از طرق زیر ارتباط بین شعب را فراهم کرد و شبکه داخلی هر شعبه را برای دیگری قابل دسترس نمود:

 • چنانچه حجم انتفال داده بین شعب بالا نیست، استفاده از بستر اینترنت و ایجاد تونل امن انتقال داده بین شعب راهکاری مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود.
 • چنانچه شعب در فاصله‌ای نه چندان دور از هم واقع باشند و حجم انتقال داده زیاد باشد، راهکار مناسب برقراری لینک وایرلس با استفاده از رادیوهای میکروتیک خواهد بود.

خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

می‌خواهم مصرف اینترنت را کاهش دهم و در هزینه اینترنت صرفه‌جویی کنم.

جالب است بدانید که راه حل این مسئله نیز در خدمات میکروتیک گنجانده شده است: استفاده از Proxy Server یا همان Cache Server.

وبسایت‌هایی که توسط کاربران شما بازدید می‌شوند در حافظه پراکسی سرور ذخیره شده و در صورتی که کاربر دیگری نیاز به بازدید همان صفحه داشته باشد، دیگر نیاز به دانلود مجدد از اینترنت نیست و همان صفحه ذخیره شده به او نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب سرعت پاسخگویی به کاربران افزایش یافته و مصرف اینترنت شما کاهش خواهد یافت! البته چنانچه در این بین صفحه بروزرسانی شده باشد، پراکسی سرور متوجه شده و مجدداً صفحه را از اینترنت دانلود می‌کند.

همچنین با توجه به اینکه در این حالت روتر به عنوان واسطه عمل می‌کند می‌توان گزارش‌های کاملی از سایتهای بازدید شده بدست آورد و در صورت نیاز محدودیت‌هایی را در دسترسی پرسنل به سایت‌ها اعمال نمود.

می‌خواهم بعضی سیستم‌های موجود در شبکه داخلی به اینترنت دسترسی نداشته باشند.

در هر سازمانی معمولاً تعدادی کامپیوتر وجود دارد که مدیران مایلند به شبکه داخلی شرکت متصل بوده، ولی به اینترنت دسترسی نداشته باشند (مثلاً کامپیوترهای بخش مالی شرکت). با استفاده از فایروال قدرتمند میکروتیک امکان تعیین دسترسی سیستم‌ها به اینترنت وجود دارد.

ضمناً چنانچه هر نوع محدودیتی را در شبکه نیاز دارید، از این طریق قابل دستیابی است.

می‌خواهم بعضی سیستم‌های موجود در شبکه داخلی در دسترس عموم پرسنل نباشند.

گاهاً به دلایلی بهتر است محدودیت‌هایی را در شبکه داخلی قائل شد. مثلاً:

 • جهت صرفه‌جویی در منابع مالی، فقط برخی پرسنل به پرینتر رنگی دسترسی داشته باشند.
 • برای حفظ مسائل امنیتی، فقط کارشناسان ارشد به محل ذخیره فایل پروژه‌های شرکت دسترسی داشته باشند.
 • یا هر نوع محدودیت دیگری در دسترسی به اجزای شبکه …

این نیازمندی‌ها براحتی توسط میکروتیک پاسخ داده می‌شود.

می‌خواهم هم بر روی سرعت و هم حجم مصرف دانلود پرسنل مدیریت داشته باشم.

هات اسپات (HotSpot) راهکاری است که میکروتیک برای این امر پیشنهاد می‌دهد. چنانچه برای کاهش هزینه‌های اینترنت مایلید بصورت روزانه، هفتگی و یا ماهیانه حجم خاصی از ترافیک را با سرعت مشخص در اختیار پرسنل قرار دهید، این گزینه پیشنهاد مناسبی خواهد بود.

در این روش برای هر شخص یک UserName و Password تعریف شده که از آن طریق دسترسی به اینترنت برای کاربران مهیا خواهد بود. لازم به ذکرست که این روش هم بصورت بی‌سیم و هم در شبکه LAN قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

می‌خواهم پرسنل من از راه دور به منابع شبکه دسترسی داشته باشند؛ درست مانند زمانی که در شرکت هستند.

امروزه دورکاری در بسیاری از سازمان‌ها امری مرسوم می‌باشد. با ایجاد یک V.P.N یا تونل امن، براحتی می‌توان دسترسی پرسنل را از محل دور به منابع شرکت منجمله پرتال سازمانی، محل ذخیره اسناد و … فراهم کرد.

با ایجاد سرور VPN، امکان ارتباط با منابع داخلی شبکه مانند دوربین‌ها، فایل سرور، پرینترها و … از طریق محیط اینترنت برای کاربران میسر بوده، و می‌توان اتصال کارکنان شرکت به شبکه داخلی را، در هر مکان و زمانی میسر کرد تا امور محوله را در منزل و یا حتی در حین مسافرت انجام دهند.

می‌خواهم مهمانان شرکت به اینترنت بی‌سیم دسترسی داشته باشند، ولی نگران امنیت شبکه هستم.

در محصولات میکروتیک، امکانی به نام Virtual Access Point گنجانده شده که قادر است یک شبکه بی‌سیم مجازی را شبیه‌سازی کند. بدین ترتیب می‌توانید به مهمانان خود اینترنت ارائه دهید، بدون اینکه امکان دسترسی به شبکه داخلی را داشته باشند.

ضمناً نام شبکه وایرلس مهمان و رمز دسترسی به آن نیز قابل تنظیم، و متفاوت از شبکه شما، خواهد بود.

 • ۲ اردیبهشت
 • بدون نظر
 • 935بازدید
دیدگاه ها

امکان ارسال نظر وجود ندارد

تمامی حقوق مطالب برای پشتیبانی از راه دور پارس ارتباط محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.